A Wieluń w tamtym wrześniu był niewielkim miasteczkiem, zaledwie kilkunastotysięcznym i miał charakter rolniczy z największym zakładem niby to przemysłowym – cukrownią, co to była wybudowana  jeszcze w 1912 roku. Nieszczęśliwe położenia naszego miasta stanowiła bliska granica z Niemcami, która przebiegała zaraz za Praszką.

Wieluń był miastem bezbronnym, bo nie stacjonowały tutaj żadne jednostki wojskowe, chociaż działała Liga Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej, która organizowała ćwiczenia, jakby przygotowując ludność do odpowiedniego zachowania się ludności wobec wojennego niebezpieczeństwa...

Nasze miasto nie było rozległe, posiadało raczej zagęszczoną zabudowę poprzecinaną zieleńcami, kępami starych drzew... Wydaje sę, że jego centrum stanowił dzisiejszy plac Legionów, który przed 1939 rokiem zwany był Starym Rynkiem. Obrzeża miasta znajdowały się w okolicy ulic Sieradzkiej, Turowskiej, Wodnej, Rudzkiej, Joanny Żubrowej i Częstochowskiej. I w takim obrębie żyło to miasteczko przez setki lat.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd