Pani Maria pasjonowała się romantyzmem i Młodą Polską. Tą ostatnią epoką może dlatego, że uwielbiała Kraków. Przypuszczam, że kiedy w mieście pod Wawelem kończyła studia, to na pewno znała wtedy wielu żyjących wspaniałych ludzi, którzy pamiętali epokę polskiego modernizmu. O samym Krakowie potrafiła opowiadać tak plastycznie, że gdy już po maturze tam się znalazłem, bez trudu poruszałem się jego ulicami i wiedziałem, gdzie urodził się Stanisław Wyspiański, w którym domu przy Floriańskiej mieszkał Jan Matejko i osobiście się przekonałem, że „Jama Michalika” wyglądała tak samo, jak o niej Pani Maria opowiadała na lekcjach języka polskiego.

Była niesłychanie wymagająca i sprawiedliwa, dla wszystkich bardzo życzliwa. O pracowitości Pani Marii świadczy fakt, że zawsze zaraz na drugą lekcję przynosiła nam sprawdzone prace klasowe, co dzisiaj bardzo rzadko się zdarza u Kolegów polonistów.

Pani Maria Niekrasz na emeryturę przeszła w 1970 roku, ale nie zaprzestała pracy z młodzieżą. W dalszym ciągu uczyła jako nauczyciel kontraktowy w liceum im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Śląskiej.

Zmarła 31 maja 1996 roku i została pochowana w rodzinnym grobowcu śp. Niekraszów na wieluńskim cmentarzu. Tam zawsze są świeże kwiaty od Jej uczniów i wielbicieli... Postać Pani Marii na  zawsze pozostanie w powidokach pamięci wielu Jej wychowanków...

Our website is protected by DMC Firewall!